Koncert Muzyki Filmowej Chóru Kameralnego MTM
24 listopada 2013 r.

zdjęcia: Piotr Gronek
relacja: Rafał Ostrowski

Muzyka filmowa w wykonaniu Chóru Kameralnego Mińskiego Towarzystwa Muzycznego zgromadziła liczną widownię miłośników pięknych głosów i kompozycji - znanych i lubianych, towarzyszących hitom srebrnego ekranu.

Koncert rozpoczął utwór, którego autor sprzedał ponad 70 milionów egzemplarzy płyt ze swoją muzyką filmową. Ten Włoch z pochodzenia napisał muzykę do ponad 500 filmów. Ennio Morricone – Gabriel’s oboe, pochodzący z filmu „Misja”. Autor za ścieżkę dźwiękową został nagrodzony Złotym Globem i był nominowany do Oskara.

Następnie melodia, którą prawdopodobnie nucili towarzysze Krzysztofa Kolumba, gdy ten płynął odkrywać Nowy Świat. A na pewno czyniliby to, gdyby przed podróżą mieli możliwość obejrzeć film Ridleya Scotta – „1492: Wyprawa do Raju”, gdzie genialną i na długo zapadającą w ucho muzykę napisał grecki kompozytor Vangelis. Chór wykonał tytułowy utwór z tego filmu.

I czas na muzykę z filmu – rekordzisty, gdyż jak inaczej można nazwać te 11 zdobytych Oskarów. Dwa z nich dostał James Horner – jeden za muzykę, drugi za piosenkę My Heart Will Go On, którą skomponował wraz z Willem Jenningsem. Piosenka w wykonaniu Celine Dion, pochodząca z napisów końcowych „Titanica” (bo o ten film właśnie chodzi), nie schodziła przez blisko pół roku z pierwszych miejsc list przebojów na całym świecie.

Po wielkich filmowych hitach zespół wyruszył w małą podróż w świat bajek. Na początek Alan Menken, etatowy kompozytor muzyki do filmów Walta Disneya i utwór Beauty and the Beast pochodzący z animowanego filmu „Piękna i Bestia”. Potem kolejny bajkowy hit – „Król Lew” i piosenka autorstwa Eltona Johna, która, została uhonorowana Oskarem – Can You Feel The Love Tonight. Partię solową zaśpiewała Karolina Świętochowska. I piosenka z prawdziwie bajkowej historii: utwór Hail Holy Queen - Marca Scheiman’a ze świetnej komedii z Whoopi Goldberg w roli głównej - „Zakonnica w przebraniu”. Utworom tym na fortepianie towarzyszyła Aleksandra Wieczorek.

Następnie zabrzmiał najświeższy hit w repertuarze zespołu. Muzykę do niego napisał zdobywca trzech Oskarów Howard Shore - znany z muzyki do takich filmów jak: „Filadelfia”, „Milczenie Owiec”, „Aviator” czy wreszcie „Władca Pierścieni”. Piosenka pochodzi z filmu: „Hobbit: Niezwykła Podróż” i jest pełną żalu i tęsknoty opowieścią śpiewaną przez tolkienowskie krasnoludy. Trzynastu wojowników pragnie zabić smoka zamieszkującego ich dom. W role tych trzynastu krasnoludów wcielił się chór męski zespołu.

Listopadową aurę za oknami rozjaśniły radosne filmowe utwory: Raindrops keep fallin’ on may head, czyli jedna z tych piosenek, które zrobiły większą karierę niż film. Pochodząca z filmu „Butch Cassidy i Sundance Kid”, a napisaną przez Hala Davida i Burta Bacharacha. Oraz utwór tytułowy ze sławnego filmowego musicalu z 1952 roku – „Deszczowa Piosenka” do słów Arthura Freeda i muzyki Nacio Herb Browna, z akompaniamentem Aleksandry Wieczorek.

Po entuzjastycznie przyjętej przez słuchaczy filmowej podróży przyszedł czas na bisy.

Tutaj zespół wykonał dwa utwory niezwiązane z filmami. Obie piosenki to utwory kultury żydowskiej, wykonane w języku jidysz. Dodi li, której autorem jest Nira Chen, jest zbiorem cytatów z biblijnej „Pieśni nad Pieśniami”. Oto tłumaczenie:

Mój miły jest mój, a ja jestem jego,
on stada swe pasie wśród lilii.

Kim jest ta, co się wyłania z pustyni
wśród słupów dymu,
owiana wonią mirry i kadzidła,
i wszelkich wonności kupców?

Oczarowałaś me serce, siostro ma, oblubienico,
oczarowałaś me serce
jednym spojrzeniem twych oczu,
jednym paciorkiem twych naszyjników.

Powstań, wietrze północny, nadleć, wietrze z południa,
wiej poprzez ogród mój, niech popłyną jego wonności!
Niech wejdzie miły mój do swego ogrodu
i spożywa jego najlepsze owoce!

Drugi utwór pochodzi z nurtu pobożności chasydzkiej, wychwalający Boga Jedynego, Ken Ba Kodesh: „Tak, w święto, tak przed Tobą, aby zobaczyć moc Twoją i chwałę Twoją. Pragnie, O Boże, pragnie dusza moja Ciebie.” Utwór napisany został przez Gila Aldeme.

Na zakończenie prowadzący koncert Rafał Ostrowski podziękował w imieniu Chóru Kameralnego miastu Mińsk Mazowiecki za mecenat nad zespołem oraz Miejskiemu Domowi Kultury za pomoc w organizacji koncertu.