MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LOTNICTWA I KOSMONAUTYKI

Modelarze z Miejskiego Domu Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki przygotowali dla swoich rówieśników dwa prościutkie modele związane z lotnictwem. Model hangaru zaprojektował i wykonał Michał Kurek, model szybowca - z archiwum.

Wydruki na papierze o gramaturze 200g/mm.

Pliki do pobrania i wydruku:
Hangar część 1
Hangar część 2
Hangar część 3
Szybowiec

HANGAR

Przed wycięciem elementów należy je "zabigować" po liniach kropkowanych (naruszyć strukturę papieru przez przeciągnięcie po tych liniach igłą, czy innym ostrym narzędziem). W podłodze (cz.1) wycinamy otwór W, który ułatwi nam montaż całości. Do podłogi przyklejamy ściany szczytowe (cz. 2 i 3), a następnie dach (cz. 4). Z tyłu hangaru doklejamy przybudówkę (cz. 5) i na niej daszek (cz. 6).

SZYBOWIEC

Kadłub szybowca wykonujemy z listewki o przekroju ok. 3x4mm i długości 30cm (patrz fotki). Przód kadłuba obciążamy np. gwoździem lub wkrętem o długości ok. 50-75mm przytwierdzając go taśmą. Na końcu kadłuba przyklejamy stateczniki (cz. 4, 5).
Centropłat (cz. 1) podklejamy od strony natarcia listewką 2x3mm lub o podobnym przekroju. My użyliśmy bambusowe listewki ze starej maty - serwetki. Na końcach centropłata przyklejamy uszy (cz 2 i 3) i podginamy je do góry. Skrzydło przytwierdzamy do kadłuba gumką recepturką.

Wyważenie modelu:

Model przed lotami należy wyważyć przesuwając skrzydło do przodu lub tyłu, tak aby środek ciężkości modelu znajdował się mniej więcej w odległości 3 cm od krawędzi natarcia (przód skrzydła). Można też dodawać lub odejmować obciążenie przodu kadłuba.
Poprawnie wyważony model puszczony z ręki równolegle do ziemi powinien przelecieć ok.15 - 20m.