Z CYKLU TEATRALNA SCENA KAMERALNA
MAJA KOMOROWSKA
PYTANIA, KTÓRE SIĘ NIE KOŃCZĄ

Literacko, teatralno-filmowe spotkanie z Mają Komorowską. Promocja książki.

„Pytania, które się nie kończą” to tytuł najnowszej książki poświęconej wybitnej aktorce Mai Komorowskiej. Publikacja ma formę rozmowy z artystką, którą przeprowadził znany krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Czytelnicy będą mieli okazję przyjrzenia się postaciom scenicznym i filmowym Mai Komorowskiej z bliska, w trakcie tworzenia, i poznają z nowej strony sylwetkę aktorki.
Jest to pierwsza publikacja przygotowana przez TEATR MAZOWIECKI i MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY w ramach projektu wydawniczego, który będzie poświęcony ważnym tematom teatralnym. Książka powstała we współpracy z wydawnictwem Czuły Barbarzyńca, mającym w swoim dorobku edycje literatury pięknej, eseistykę, książki dla dzieci.

„Rozmowy Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską to rodzaj medytacji nad istotą gry, istotą teatru, nad życiem. Maja Komorowska ma niezwykłą zdolność dotykania ciemnych stron życia i prześwietlania ich wewnętrzną jasnością. Skąd ją czerpie? Z własnej natury? Z rodzinnego domu? Z teatru Jerzego Grotowskiego, Krystiana Lupy? Czasem trzeba maski, żeby zobaczyć prawdziwą twarz. Trzeba absurdu, żeby zobaczyć dobro i sens. Winnie w „Szczęśliwych dniach” Becketta, Sarah Bernhardt w „Mimo wszystko” Murrella – w tych rolach, o których mowa jest w książce, możemy jeszcze Maję Komorowską zobaczyć”. – tak o książce wypowiada się jej współautor Tadeusz Sobolewski.

Publikacja już zyskała uznanie krytyków i recenzentów. Wybitny polski eseista Wojciech Karpiński napisał o niej: „Książka jest znakomita i pasjonująca, do powolnego i długiego przeżywania. Autorzy mogą być z niej dumni. Podziwiam ich sztukę rozmowy”


12 maja 2016 r. godz. 19
wstęp wolny