GRAFIKA WARSZTATOWA


Wystawa GRAFIKA WARSZTATOWA – to ponad 50 prac dzieci z różnych pracowni artystycznych w Mińsku Mazowieckim. 22 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00 w mińskim Miejskim Domu Kultury.

Jest to wydarzenie, które będzie prezentowało dorobek artystyczny dzieci z trzech pracowni artystycznych w Mińsku Mazowieckim. Pracowni działań twórczych DO GÓRY NOGAMI, Miejskiej Szkoły Artystycznej oraz pracowni ARTKIDO.  Zaprezentowane będą efekty codziennych zabaw na warsztatach.

Wystawa ma wymiar edukacyjny. Pokazuje z jednej strony zapomnianą technikę grafiki warsztatowej. Techniki, która wymaga skupienia, dokładnego zaprojektowania, sumienności i staranności. Która w rezultacie daje unikaty. To ważne, aby w dzisiejszych czasach, kiedy, na co dzień dzieci stykają się z popkulturową papką, aranżować sytuacje, kiedy mogą doświadczać kontaktu ze sztuką. Moment osobistego spotkania, wymiana doświadczeń, rozmowa w gronie rówieśników i osób dorosłych przy okazji doświadczania sztuki to wszystko edukacja kulturalna.

Ważnym elementem wydarzenia jest też stosunek emocjonalny dzieci do prezentowanych prac. Profesjonalna wystawa w galerii będzie okazją do przeżycia całej gamy przyjemnych emocji. Duma z własnych osiągnięć, wzmocnienie własnej wartości, pozytywne wsparcie działań twórczych dziecka. To wszystko daje pewność, że wystawa jest potrzebna i ważna dla dzieci.

Wystawę otworzy wernisaż w niedzielę 22 stycznia o godzinie 17.00. W trakcie otwarcia odbędzie się akcja plastyczna – kolaż. Finisaż wystawy odbędzie się 28 stycznia o godzinie 10.00, odbędzie się wtedy warsztat plastyczny prowadzony przeze mnie wraz z Krzysztofem Rusieckim nauczycielem z Miejskiej Szkoły Artystycznej.

Organizując to wydarzenie uświadomiłam sobie jak potrzebna jest również refleksja edukacyjna. Co proponujemy teraz dzieciom? Jak zachęcić dzieci do korzystania z różnych form twórczości? Jak zachęcić dorosłych? Bo niezwykle ważne jest, aby edukacja rodzica była zespolona z edukacją dziecka. Proponuje, aby to wydarzenie przyjęło wymiar cyklicznej imprezy. Podczas której będzie miejsce na prezentację sztuki dziecka (wystawa), ale również będzie wciągało dziecko i jego rodzica w świat sztuki poprzez wydarzenia kulturalne(koncert, spektakle teatralne). Dodatkowo celem wydarzenia będzie stworzenie forum dyskusyjnego dla nauczycieli, animatorów i twórców, umożliwiającego refleksję nad rolą edukacji i sztuki dla dziecka.

Ewa Zychowicz

Wernisaż 22 stycznia 2017 r. godz. 17.00 w Galerii Miejskiego Domu Kultury. Wystawa czynna będzie do dnia 29 stycznia 2017 r.