FERIE W PAŁACU

13 lutego, godz. 10:00-11:30
Starogdańska Szkoła Dobrych Manier

Za sprawą obrotnej ochmistrzyni z tradycyjnego domu starogdańskiego wejdziemy w meandry Savoir Vivre’u w wielkim i kuchennym stylu!

Szkoła dobrych manier to skarbnica wspomnień przywołanych dla zachęty i ku przestrodze! To mieszanka wybuchowa porad i zaleceń, zaczerpniętych z życiorysów wielkich gdańszczanek: Elżbiety Schopenhauer, Konstancji Czirenberg, czy Elżbiety Heveliuszowej. To informacje z literatury badawczej oraz także niezwykle cenne historyczne ploteczki, mądrości zawiłe jak papiloty wytwornej damy i co tu dużo kryć pełne polotu reprymendy Papugi Jana Hevelke zawarte w jej niepublikowanej księdze dobrych manier.

Od tych wszystkich dam cytowanych przez Jadwigę Możdżer dowiemy się właśnie:

Jaką sławą i urodą cieszył się dawny Gdańsk?
Jak nie czynić afrontów i konfundacji?
Jak należy się ubrać do kąpieli ?
Jak zabłysnąć na światowych pawimentach ?

Reszta niech zostanie niespodzianką. A jedno jest pewne: nic nikomu nie ujdzie na sucho:-)

Jak radzi Papuga słynnego Astronoma Jana Hevelke:
„Mądra książka jest niczym skrzynia skarbów.
Mądra głowa niczym sezam, z którego należy czerpać…
i w którym należy także lokować najcenniejsze dary.”

Ta znawczyni Savoir Vivre’u przestrzega także:
Gdy nos panny się nagle przyklej do lusterka
Zamiast w książkę- w lusterko godzinami zerka
Gdy od nauki stroni głowa,
A od pracy rączki,
To oznaki rychłej oślej gorączki.
Ratunek jest jeden. By być prawdziwą damą. ..
Piękną i mądrą, miłą i kochaną.
Popisz się rozumem oraz grzeczną mową,
Piękne zachowanie będzie twą ozdobą!
Szkoła dobrych manier Papugi Jana Hevelke

Prowadzenie Jadwiga Możdżer


14 lutego, godz. 10:00-11:30
Bailando

Zajęcia taneczne. Wolontariusze EBU z Ekwadoru i Francji wprowadzą dzieci w klimat tańców latynoamerykańskich.


15 lutego, godz. 10:00-12:00
Warsztaty Małe Rękodzieło – świece żelowe i kule do kąpieli


Warsztaty świecowe to niebanalna okazja do stworzenia ozdobnych świec w szklanych naczyniach. Jak się okazuje wiele rzeczy możemy zrobić własnoręcznie, nawet świece. Podczas tych warsztatów każdy zostanie Twórcą Światła.  Dzieci nauczą się kreatywnego spojrzenia na proces twórczy. Zajęcia uczą łączenia elementów, pogłębiają wrażliwość estetyczną oraz przygotowują do bycia twórczymi ludźmi.

Każde dziecko w szklanym naczyniu ułoży z rozmaitych kolorów mozaikę z piasków oraz innych ozdób. Wszystko to zostanie zalane kolorowym żelem z wybranym przez dziecko zapachem. Każda wykonana świeca zostanie ozdobnie zapakowana.

Warsztaty robienia magicznych kul do kąpieli przeniosą nas w świat kolorów, zapachów i bąbelków. Korzystając z tajemniczych receptur, wykonamy kule do kąpieli. Przekażemy wiedzę jak w oparciu o naturalne składniki wykonać małe arcydzieła i oddać się przyjemności domowej kąpieli.

Każde dziecko samodzielnie skomponuje 2 kule o wybranym przez siebie kształcie, zapachu oraz  z naturalnymi dodatkami, które podczas kąpieli uwolnią aromat i nie tylko…
Warsztaty stanowią doskonałą okazję do aktywności manualnej, uruchomienia fantazji bądź wykonania pięknych prezentów.


16 lutego, godz. 10:00-11:30
Piórem czy pazurem


Jael – wolontariusz EBU z Francji pasjonuje się rysunkiem i kaligrafią artystyczną. Swoją wiedzą podzieli się z uczestnikami warsztatów.


17 lutego, godz. 10:00-11:30
Afrykański muzyczny obieżyświat


Wolontariusze EBU zabiorą dzieci w muzyczną podróż poprzez różne gatunki w głąb Czarnego Lądu


19 lutego, godz. 10.30, 12.30
Teatr w Pałacu
Kabaret Kuzyni przedstawia „Spektakl bardzo dobry”


Przez scenę przewinie się cała plejada charakterystycznych postaci: Magik, Fakir, Treserka dzikich zwierząt, Konferansjer, Żongler, a przede wszystkim  CLOWN! W czasie występu co rusz coś im się przytrafia. Mimo przeciwności losu kontynuują swój występ, aż do zaskakującego finału, który porywa całą publiczność. Wybuchowa (czytaj: zabawna) mieszanka postaci i gagów sprawia, że ten spektakl to jedna wielka beczka śmiechu!
Autorem spektaklu jest Andrzej Talkowski, który otrzymał od Związku Artystów Scen Polskich tytuł Mistrza Sztuki Kabaretowej.
Spektakl kabaretowo-klaunowski wykonuje najstarszy rodzinny kabaret w Polsce, którego korzenie sięgają 1897 roku, czyli Kabaret KUZYNI w składzie Aneta, Aleksander i Andrzej Talkowscy.


20 lutego, godz. 10:00-12:00
Mały jubiler


Uczestnicy zapoznają się z dziejami i praktyką tworzenia biżuterii montowanej z półfabrykatów. Warsztat otwiera multimedialna prezentacja, która ukazuje rozwój tej dziedziny od najdawniejszych czasów i na wszystkich kontynentach. Pokazujemy różne kultury takie jak starożytni Egipcjanie, Celtowie, plemiona afrykańskie czy w końcu dzisiejsze Indie, które wytworzyły własne zasady i wzorce estetyczne w projektowaniu ozdób i biżuterii. Uczestnik podczas swobodnej rozmowy w grupie przyswaja wiedzę o doborze barw i ich temperatur, materiałach i rodzajach kompozycji. Podczas ćwiczeń praktycznych uczestnicy uczą się projektować biżuterię w formie szkiców z uwzględnieniem kolorystyki i użytych materiałów. Finałem warsztatu jest wykonanie z półfabrykatów szklanych, ceramicznych i drewnianych gotowej biżuterii (bransoletek, naszyjników, kolczyków, breloków). Uczestnik przyswaja techniki montażu i dobierania rozmiarów. Następnie wykonujemy wspólnie dokumentację fotograficzną gotowych prac. Pod koniec każdy z uczestników, korzystając ze zdobytych umiejętności, może stworzyć bransoletkę lub breloczek, który zabierze ze sobą po zajęciach.

Prowadzenie Marta Jędras DARUMA Uwaga! Dzieci młodsze niż 9 lat z pełnoletnim opiekunem.


21 lutego, godz. 10:00-11:30
Labadu


Zajęcia taneczne poprowadzą wolontariusz Fundacji EBU.


22 lutego, godz. 10:00-12:00
Warsztaty kuglarskie


Sztuki zręcznościowe, żonglerka, iluzja, ekwilibrystyka - nieco magii po prostu. Warsztaty kuglarskie poprowadzi Sebastian Gontarz.


23 lutego, godz. 10:00-11:30
Szkicownik


Zajęcia plastyczne w międzynarodowym klimacie poprowadzą wolontariusze Fundacji EBU.


24 lutego, godz. 10:00-11:30
Amerykański muzyczny obieżyświat


Przy dźwiękach muzyki wolontariusze EBU pokarzą, że recykling może być sztuką.


Do pobrania:
REGULAMIN
KARTA UCZESTNIKA