F

Koncert pieśni i arii operowych.
Głos ludzki to niewątpliwie najpiękniej brzmiący  instrument, jaki można sobie wyobrazić. W połączeniu z muzyką napisaną przez najwybitniejszych kompozytorów oraz techniką wokalną wykonawców gwarantują państwu koncert pełen wrażeń.
Wieczór największych arii operowych w wykonaniu Patryka Rymanowskiego (bas), Emila Ławeckiego (tenor) i Krzysztofa Trzaskowskiego (fortepian) to niewątpliwa gratka dla mińskich melomanów. W programie Mozart, Czajkowski, Donizetti oraz Moniuszko.

 

EMIL ŁAWECKI  Tenor Naukę śpiewu rozpoczął w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim w klasie Kameralistyki Wokalnej Pawła Hruszwickiego, kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej  w Warszawie w klasie  Leszka Świdzińskiego. W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem studia Magisterskie na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Karczykowskiego. Od roku 2014 uczestnik Akademii Operowej działającej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Od sezonu 2017/18 związany z Berlińską Komische Oper. Brał udział w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą m. In.  w Teatrze Wielkim Operze Narodowej W Warszawie,  Dusznikach Zdrój,  Radziejowicach , Londyńskim Royal Opera House a także w Komische Oper w Berlinie. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem wybitnych śpiewaków oraz pedagogów śpiewu, m.in. Izabela Kłosińska ,Eytan Pessen, Matthias Rexroth,  Andrzej Dobber, Neil Schickoff, Jerzy Marchwiński, Brenda Hurley, Wiliam Allenby Michael Schade. Laureat I nagrody na Trzecim Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku; nagrody w kategorii Młody Artysta Polski przyznanej przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. Zwycięzca drugiej edycji Bitwy Tenorów na Róże. Zwycięzca X Edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im Jana Kiepury w Filharmonii Narodowej w kategorii "najlepszy debiut". Brał udział w inscenizacjach operowych „Don Giovanni” W. A. Mozarta, „Ciotunia” Mirosławy Florczak tekstu Aleksandra Fredry oraz „Spiskowcy” Franciszka Szuberta kreując w nich pierwszoplanowe role. Jeszce podczas studiów wystąpił w Tetrze Wielkim Operze Narodowej w studenckim przedstawieniu  „Sen nocy letniej ” Benjamina Brittena.  a także w Warszawskiej Operze Kameralnej jako Don Ottavio w "Don Giovannim" W.A Mozarta.  W roku 2016 zadebiutował Teatrze Wielkim w Łodzi w partii Cesarza W operze "Turandot" G. Pucciniego pod dyrekcją  Antoniego Wita. W Grudniu 2016 roku zadebiutował w roli Tamina w „Czarodziejskim flecie” W. M. Mozarta w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie od tej pory kreował tę partię również w Berlinie i Korei południowej. Od sezonu 2017/18 regularnie występuje na scenie Komische Oper w Berlinie w partiach: Tamino, Monostatos, Cacambo, Dancairo i innych. Współpracował również z wieloma  zespołami wokalnymi czy kameralnymi chórami: Chór  Akademii Lena Koźmińskiego, Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego zespół Ars Antiqua, zespól  Ars Chori, i inne.  Wykonywał w nich partie chóralne i solowe, odnosząc wiele sukcesów na konkursach i festiwalach zarówno w kraju jak i za granicą, ale przede wszystkim dając dziesiątki koncertów z muzyką wokalną różnych epok. Jest współzałożycielem i dyrygentem Oktetu wokalnego „Manufaktura dźwięku”.

Krzysztof Trzaskowski urodził się 10 maja 1987 r. w Białymstoku. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w wieku pięciu lat w Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia pod kierunkiem Andrzeja Czemiela. W 2005 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Białymstoku w klasie Krystyny Wachowskiej. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalla, prof. Piotra Palecznego oraz prof. Mai Nosowskiej. Jest absolwentem, a obecnie wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Krzysztof Trzaskowski aktywnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pianistów jak Andrzej Jasiński, Tatiana Shebanova, Jerzy Sulikowski, Dang Thai Son, Bernard Ringeissen, Jacques Rouvier czy Daejin Kim. Krzysztof jest laureatem wielu konkursów pianistycznych m.in.: II miejsce Jelenia Góra (1999), I miejsce Piotrków Trybunalski (2000), III miejsce Narva w Estonii (2004), I miejsce Łódź (2004), finalista Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2005), półfinalista XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz laureat nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Genewie (2005), laureat „Estrady Młodych” w ramach Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007). Zakwalifikowany został do grona uczestników programu pomocy wybitnie uzdolnionym prowadzonego przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci (2000-2005). Jest również stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000, 2009, 2010) oraz Ministra Kultury (2004 i 2005). W roku 2006 i 2013 został stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego, a w roku 2007 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Młoda Polska”. Jako solista koncertował pod batutą Jerzego Maksymiuka, Ernesta Hoetzla, Tadeusza Chachaja, Tomasza Tokarczyka, Jana Miłosza Zarzyckiego, Zygmunta Rycherta, Krzysztofa Urbańskiego, Kazimierza Dąbrowskiego, Marcina Wolniewskiego i Moniki Wolińskiej. Koncertował w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii, Rosji, Bułgarii, Rumunii, Tunezji, Litwie, Estonii i Polsce. Współpracował z Adamem Makowiczem podczas obchodów Roku Chopinowskiego grając serię koncertów „Chopin na klasycznie i jazzowo”. Z okazji 200. rocznicy urodzin Chopina prowadził kursy mistrzowskie w Indiach i nagrał płytę „Chopin for India”. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji.

 Patryk Rymanowski Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem, w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Wojciecha Maciejowskiego. Artysta zadebiutował w 2007 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, z którym współpracował do roku 2011. W tym samym roku związał się etatowo z Teatrem Wielkim w Łodzi. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie oraz Operą Krakowską. W Warszawskiej Operze Kameralnej brał udział w realizacji światowej prapremiery opery Leszka Możdżera Immanuel Kant, gdzie wykonywał rolę tytułową. W jego bogatym repertuarze znajdziemy ponad 40 partii operowych, m.in. w Aidzie, Trubadurze, Ernanim i Rigoletcie Verdiego, Lukrecji Borgii, Marii Stuardzie i Annie Bolenie Donizettiego, Don Giovannim Mozarta, Cyganerii i Turandot Pucciniego, Cyruliku sewilskim Rossiniego, Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Hamlecie Thomasa oraz partie moniuszkowskie – w Strasznym dworze, Halce i Verbum nobile. Ta ostatnia opera (z udziałem artysty) inaugurowała sezon Polskiej Orkiestry Radiowej i była transmitowana na żywo ze Studia im. W. Lutosławskiego w II Programie Polskiego Radia 1 września 2014 roku. W 2011 roku wystąpił, u boku Edity Gruberowej, w koncertowym wykonaniu Roberta Devereux Donizettiego na scenie Opery Narodowej w Warszawie. Z wielkim powodzeniem wykonuje także dzieła z repertuaru oratoryjno-kantatowego, wśród których znajdują utwory od baroku po muzykę współczesną. Droga artystyczna Patryka Rymanowskiego to także festiwale i konkursy. Jest m.in. laureatem Grand Prix, I nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina Juventus Canti w słowackich Vrablach (2006), III nagrody oraz dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007) oraz laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Miklasa Schneidera w Trnawie (2008). Koncertował z większością polskich orkiestr filharmonicznych. Pośród artystów, z którymi współpracował, warto wymienić dyrygentów: Antoniego Wita, Tadeusza Kozłowskiego, Warcisława Kunca, Bassema Akiki, Willa Crutchfielda, Łukasza Borowicza i reżyserów: Waldemara Zawodzińskiego, Marią Sartovą, Laco Adamika, Krystynę Jandę, Krzysztofa Kolbergera, Adolfa Weltschka, Jarosława Kiliana. Od 2018 roku współpracuje z Polską Operą Królewską.

 

KONCERT W RAMACH OBCHODÓW 598. ROCZNICY LOKACJI MIASTA

godz. 19:00 WSTĘP WOLNY