F

10 lutego Warsztaty rysunku 3D

Czy wiesz, że dziecko za pomocą odpowiednich narzędzi potrafi samodzielnie stworzyć wszystko, co jest mu potrzebne? Na przykład czapkę, gadżety, zabawki, praktyczne narzędzia, modele pojazdów, architektury i wiele innych przydatnych rzeczy.Rysunek 3D to zajęcia plastyczne łączące technologię druku 3D z nieograniczoną wyobraźnią młodego człowieka. Za pomocą długopisów 3D dzieci rysują bezpośrednio w powietrzu. Narysowane w ten sposób przedmioty utwardzają się i są w pełni funkcjonalne już po kilku sekundach.Rysowanie za pomocą 3D pen ’ów jest o wiele bardziej czasochłonne, niż szkicowanie ołówkiem po kartce. Wbrew pozorom nie jest to wadą, lecz zaletą tej metody. Dzięki długotrwałemu procesowi twórczemu, który jest wpisany w rysowanie długopisami 3D, młodzi ludzie rozwijają kompetencje niezbędne w dorosłym życiu.W czasach, gdy z powodu nadmiaru bodźców dzieciom trudno jest skupić się dłużej na jednej czynności, jest to sposób na wzmacnianie umiejętności koncentracji, cierpliwości i planowania.Wykwalifikowani instruktorzy wspierają dzieci w podejmowaniu ambitnych wyzwań i ich realizacji. Dzieci natomiast doskonale się bawią i wyzwalają w pełni swoją kreatywność, pasję tworzenia i zdolności manualne.

11 lutego Warsztaty witrażu

 Warsztaty „Spotkania ze sztuką - w pracowni witrażu”. Zajęcia pokazują uczestnikom piękną tradycję pracy z kolorowym szkłem i przybliżają ginący zawód witrażownika. Podczas warsztatów rozmawiamy również o właściwościach użytych materiałów i wielu zjawiskach fizycznych. Każdy uczestnik wykona okienną zawieszkę witrażową z kolorowego szkła witrażowego przy pomocy secesyjnej techniki Tiffany`ego zwanej techniką miedzi i cyny, bazując na wstępnie przygotowanych elementach. Dzięki czemu dzieci mogą spróbować pracy z prawdziwym szkłem witrażowym w bezpieczny dla siebie sposób. Celem zajęć jest rozbudzenie ciekawości poznawczej i wrażliwości estetycznej uczestników, poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu sztuki. Kontakt z tak różnorodnym wizualnie materiałem, jakim jest szkło witrażowe sprzyja doskonaleniu procesów poznawczych oraz pozwala na empiryczne sprawdzenie teorii barw, a różnorodność wykonywanych zadań sprzyja doskonaleniu motoryki i wyobraźni przestrzennej. Bezpośredni kontakt z autentycznym rzemiosłem i atrakcyjnym materiałem daje niepowtarzalną okazję do doświadczania radości tworzenia oraz cieszenia się efektem swojej pracy. Każde dziecko własnoręcznie wykonany witraż zabiera do domu. Zajęcia są przystosowane do wieku dzieci, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa pracy ze szkłem. Wszystkie elementy szklane są wstępnie oszlifowane (szkło nie posiada ostrych krawędzi), do lutowania uczniowie dostają rękawiczki i okulary ochronne, a aktywność odbywa się pod okiem wykwalikowanych instruktorów z wieloletnią praktyką i przygotowaniem pedagogicznym.

12 lutego Akcja kreacja - Warsztaty z TooDoo

Będziemy szyć, kleić, wycinać, wiązać, rysować - czyli wszystko, co młode tygrysy lubią najbardziej.

13 lutego Tajne szyfry, kody i zagadki

Maraton Minecraft z elementami programowania - gra turniejowa w oparciu o przygotowaną mapę i serwer. Dodatkowo zapoznamy uczestników z podstawami programowania z Minecraft.
Pokój zagadek Twierdza Szyfrów, w którym szyfr należy odkryć poprzez analizowanie, łączenie faktów, rozwiązywanie zadań matematycznych. Liczy się spryt i spostrzegawczość. Dobra zabawa gwarantowana!
Matematyczny Pokój Zagadek MathRiders udowadnia, że nauka matematyki może być przygodą i świetną rozrywką. Pokój zagadek jest również doskonałą grą zespołową, w której ważna jest współpraca i wzajemna pomoc. Przy okazji mamy okazję kształtować wśród dzieci takie kompetencje jak logiczne myślenie, spostrzegawczość, analizowanie i wyciąganie wniosków. Ponadto, poprzez takie aktywności chcemy pokazać, że wiedza matematyczna jest ważnym elementem rzeczywistości i przydaje się nie tylko podczas szkolnych zajęć.

14 lutego Ferie z gwiazdamI

Ferie to szczególny czas, kiedy uczniowie mogą poznawać świat, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, przeżywać niezwykłe przygody. Właśnie takich przeżyć dostarczą zajęcia, które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci i młodzieży.
POKAZY W PLANETARIUM
We wnętrzu na kopule sferycznego namiotu wyświetlany jest specjalnie przygotowany pokaz astronomiczny. Podczas seansu poznamy tajemnice Kosmosu, jego bliższe i dalsze rejony. Dzieci i młodzież wyjdą z planetarium bogatsze o niezwykłe wrażenia i fakty związane z astronomią, a wszystko to w zgodzie z najnowszą wiedzą i programem nauczania.
„Od zmierzchu do świtu” Poznajemy aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzymy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczymy jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznamy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiemy się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczymy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznamy związane z nimi mity. Poznamy pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy. Obejrzymy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.
„Powrót na Księżyc” Podczas seansu w mobilnym planetarium dzieci poznają naturalnego satelitę Ziemi, przyjrzą się jego powierzchni i parametrom fizycznym, poznają zjawiska związane z jego obiegiem wokół naszej planety, zobaczą jak przebiegały niektóre misje księżycowe i jaką wiedzę przyniosły o najbliższym kosmicznym towarzyszu Ziemi. Szczególną uwagę poświęcimy ostatniej załogowej misji na Srebrny Glob oraz planom i możliwościom ponownego podboju, a nawet zasiedlenia Księżyca.
WARSZTATY ASTRONOMICZNE
"Droga Mleczna i inne galaktyki" Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą mapę Kosmosu i naszego w nim miejsca. Zaczniemy od naszej planety, jej miejsca w Układzie Słonecznym, miejsca Układu Słonecznego w Naszej Galaktyce, a następnie jej miejsca w Kosmosie.
"Księżyc" Uczestnicy, przy użyciu specjalnych modeli, poznają budowę, ukształtowanie powierzchni i znaczenie Księżyca dla Ziemi. Poznają pojęcia widoczna i niewidoczna strona oraz jasna i ciemna, które często są mylone. Na zakończenie ze specjalnej masy plastycznej wykonają samodzielnie model jednego z kraterów księżycowych.
„Satelitą na podbój kosmosu” Warsztaty poświęcone historii podboju Kosmosu, na których dzieci dowiedzą się jak wyglądały pierwsze sztuczne satelity wysyłane w przestrzeń kosmiczną, jak działały i czym różnią się od współczesnych. W trakcie warsztatów uczniowie wykonają modele sztucznych satelitów takich jak Sputnik czy Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
„Lecimy w Kosmos” Interaktywne zajęcia poświęcone technice i fazom lotów kosmicznych, historii podboju Kosmosu oraz dotychczasowym i przyszłym celom misji kosmicznych. Podczas zajęć uczniowie będą uczestniczyli w różnorodnych formach aktywności: pogadanka, prezentacja multimedialna, budowanie modelu rakiety, wcielanie się w rolę astronauty podczas konkursu.
WYKŁAD
„Życie na stacji kosmicznej” Dowiemy się jak w stanie nieważkości wyglądają codzienne czynności, jak branie prysznica, korzystanie z ubikacji, jedzenie posiłków, spanie. Zobaczymy, że nawet w najmniejszym stopniu nie są one podobne do tych samych czynności na Ziemi. Usłyszymy ponadto w jaki sposób astronauci przygotowują się do lotu w kosmos, kto może zostać astronautą i jak wygląda dzień na stacji kosmicznej.