B

Projekt multimedialny łączący kino, efekty świetlne, oraz ambient przeplatany mocnymi frazami muzyki elektronicznej, opierający się na projekcji kultowego niemego obrazu „Metropolis”.  Seansowi towarzyszy muzyka wykonana na żywo przez trzyosobowy Zespół Macieja Fortuny.

Premiera filmu „Metropolis” w reżyserii Fritza Langa odbyła się w 1927 roku. Należy on niewątpliwie do klasyki kina i jest wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”, która zawiera m.in. dzieła audiowizualne o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym.

Akcja filmu rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Mieszkańcy Metropolis funkcjonują podzieleni na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) egzystujących w podziemnych osiedlach. Dzieło do dziś zachwyca od strony technicznej i stanowi nieskończoną inspirację dla kolejnych pokoleń twórców.
Jednym z istotniejszych elementów dzieła Langa jest potęgująca emocje, nie opuszczająca widza ani na chwilę, muzyka.
Podczas projekcji filmu muzykę towarzyszącą jego ścieżce dźwiękowej wykonują na żywo Maciej Fortuna (trąbka, elektronika, komputery) oraz perkusja, piano Fendera, gitara, gitara basowa, elektronika.

godz. 19:00 BILET 15 ZŁ