Miło nam poinformować, że Miejski Dom Kultury dotację w ramach programu Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci. Projekt spotkał się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem. Zgłoszono do niego prawie 6 tys. wniosków, a przygotowany przez nas projekt "zostajeMy w Domu z Kulturą" znalazł się wśród 1 182 zwycięskich. Środki z tego programu są przeznaczone na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.
28 czerwca niedziela 16:00 BAJKA KOSMICZNA | spektakl dla dzieci
Adaptacja fragmentu pamiętników autora. Staropolszczyzna, urok szlacheckiej gawędy, wiele realiów z epoki. Świadectwo czasów spisane przez naocznego świadka błahych, a brzemiennych w skutkach dla protagonistów wydarzeń. Wiele postaci, od króla Jana III poprzez lokalnego klechę aż po wydrę, a tylko jeden aktor– to świetny przykład magii teatru.
29 czerwca poniedziałek 20:00 PIOSENKI ZEMBATE | koncert
Maciej Zembaty był artystą wszechstronnie uzdolnionym, obdarzonym niezwykłą charyzmą, inteligencją i poczuciem humoru. Program przygotowany przez Elżbietę Dębską - aktorkę, kompozytorkę, a przede wszystkim niepowtarzalną polską piosenkarkę - w oparciu o wieloletnią współpracę z nim i cztery nagrane wspólnie płyty oraz zagrane setki koncertów w całej Polsce.
Koncert ukazuje Zembatego nie tylko jako wybitnego tłumacza Leonarda Cohena, kabareciarza, ale również jako poetę, który pisał oryginalne, liryczne piosenki. Tłumaczył również wspaniale piosenki z języka rosyjskiego.
Przez jakiś czas pomieszkiwał w Mińsku Mazowieckim, więc jest to okazja do przypomnienia niebanalnej osobowości Zembatego w rocznicę jego odejścia.
Występują:
Ela Dębska | wokal i gitara
Hubert Radoszko | gitara
Żenia Betliński | bas/kontrabas
Filip Laszuk | perkusja
30 czerwca wtorek 20:00 KREDYT ZAUFANIA | spektakl
W „Kredycie zaufania” Iza Kała wciela się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu.
Kobiecość, miłość, zazdrość, relacje rodzinne to tylko niektóre z tematów poruszanych w spektaklu. Można potraktować godzinę w teatrze jak namiastkę prawdziwego coachingu – z tą różnicą, że coaching Izy jest z przymrużeniem oka – na wesoło i z dystansem.
W ciągu godzinnego kursu prowadząca Trenerka pomoże pozbyć się lęków, uwolni emocje i wesprze w rozdmuchaniu nadziei. Wystarczy dać jej tylko… kredyt zaufania!
Autor i reżyser | ANETA WRÓBEL
Muzyka | ZUZANNA FALKOWSKA
Występuje | IZA KAŁA
10 lipca piątek 20:00 LA BOGUSHA FLAMENCO | koncert
Malarka i tancerka flamenco. Urodziła się we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 2003 r. założyła zespół „Łaćho Drom”, z którym koncertowała w całej Polsce. W 2006 r. wyjechała do Granady. Jesienią 2010 r. organizuje pierwszą samodzielną trasę koncertową po Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo. Bogumiła Delimata jest także malarką, członkinią grupy artystycznej Romani Art, realizuje także projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. Ma też na swoim koncie role w sztukach teatralnych: „Katarzy” w reżyserii Adama Kwaśnego, „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” Tamta w reżyserii Pawła Buszewicza.
16 lipca czwartek 20:00 PAN PASEK I WYDRA | spektakl
Adaptacja fragmentu pamiętników autora. Staropolszczyzna, urok szlacheckiej gawędy, wiele realiów z epoki. Świadectwo czasów spisane przez naocznego świadka błahych, a brzemiennych w skutkach dla protagonistów wydarzeń. Wiele postaci, od króla Jana III poprzez lokalnego klechę aż po wydrę, a tylko jeden aktor– to świetny przykład magii teatru.
Scenariusz | Grzegorz Gierak, Jarosław Kilian
Reżyseria | Jarosław Kilian
Scenografia | Justyna Łagowska-Klata
Projekt lalki | Adam Kilian
Pan Pasek | Grzegorz Gierak
22 lipca środa 18:00 KŁOPOTY KACPERKA, GÓRECKIEGO I SKRZATA | spektakl dla dzieci
Spektakl zrealizowany na podstawie baśni Zofii Kossak opowiada o świecie domowych stworków, chochlików i duszków. Świecie dla zwykłego śmiertelnika niewidzialnym, ale w sposób istotny oddziałującym na rzeczywistość.
Postacią główną jest tu Kacperek - domowy Skrzat, który opiekuje się domostwem i przewodzi barwnej gromadzie eterycznych istot. W wyniku własnej niefrasobliwości traci pewnego dnia swój magiczny talizman i zostaje porwany przez złego Sato - władcę ciemnego lasu pod górą Rzybrzyczką. Jednak jeśli ma się przyjaciół, z każdej opresji można wyjść cało. O tym właśnie jest to przedstawienie.
7 sierpnia piątek 18:00 SITROX | spotkanie
Sitrox - jeden z największych polskich Youtuberów jest entuzjastą nowych technologii, gier i aplikacji mobilnych oraz popularnych trendów lifestylowych na YouTube.
Młody, uśmiechnięty, ambitny i pracowity, zawsze stara się dawać z siebie 100%, co pozwoliło mu odnieść ogromny sukces jako twórca.
Posiada aktywnie prowadzone 2 kanały: pierwszy z nich jest kanałem lifestylowo-technologicznym, a drugi poświęcony jest w 100% gamingowi.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak zostać YouTuberem z ponad 1,3 mln subskrybcji, jak wygląda „praca” YouTubera i z czym się to wiąże - koniecznie nas oglądajcie.
Premierowe spotkanie będzie transmitowane na żywo i uwaga - Sitr0x będzie odpowiadał na Wasze pytania 🤩
13 sierpnia czwartek 20:00 GŁOŚNIEJ | spektakl
Celem najnowszej współpracy Teatru Malabar Hotel i Figurentheater Wilde & Vogel jest stworzenie spektaklu o roboczym tytule „Głośniej”, opartego głównie na motywach zaczerpniętych ze współczesnych testów literackich Jonathana Safrana Foera (m.in. „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”), a także Guntera Grassa („Blaszany bębenek”) i Aglai Vetarnyi („Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?”). Inspiracji do powstania spektaklu dostarczyły utwory literackie, w których rzeczywistość ukazana jest z perspektywy dziecka, a zatem odmiennej niż w większości „dorosłych” utworów literackich. „Głośniej” to spektakl dla dorosłych, którego ideą jest podkreślenie roli „innego“, „obcego“ czy „niedojrzałego“ we współczesnym, świecie. To także próba uchwycenia kulturowej roli „innego“ oraz ukazania świata z perspektywy, która została przez nas utracona, która jest obca.
Reżyseria | Michael Vogel
Muzyka | Charlotte Wilde
Lalki | Marcin Bikowski
Obsada | Marcin Bartnikowski | Marcin Bikowski
14 sierpnia piątek 20:00 PIES MAZOWIECKI | koncert
Pies Mazowiecki to muzyczne trio z Mińska Mazowieckiego powstałe w czerwcu 2011 r. W skład wchodzą: Adam Wojdak (gitara, wokal), Mateusz Dróżdż (instrumenty perkusyjne), Robert Niedziółka (gitara basowa).
Grają brudną, energetyczną muzykę gitarową w której słychać wpływy sceny Seattle z lat 90. Eksperymentują z brzmieniem, sięgają od psychodelii przez punk, stoner rock po muzykę akustyczną. W ich twórczości słychać umiłowanie hard rocka lat 70 i 90. Zwracają szczególną uwagę na teksty.
19 sierpnia środa 18:00 FRANEK WŁÓCZĘGA I LEGEND KSIĘGA | spektakl dla dzieci
Franek Włóczęga- mały chłopiec o wybujałej wyobraźni wraz ze swoją koleżanką Olą – wielbicielką gier komputerowych, za sprawą magicznej księgi trafiają do zagadkowego świata… polskich legend i baśni! Napotykając postaci takie jak Popiel, Bazyliszek, Lech, czy Pan Twardowski, nasi bohaterowie przeżywają liczne przygody i sami, wraz z pomocą widzów, biorą udział w rozwiązaniu legendarnych historii. Ta niezwykła podróż jest dla najmłodszych wspaniałym źródłem wiedzy na temat legend polskich regionów i baśniowej historii naszego kraju. Co więcej, dzieci przekonują się, że najpiękniejsze przeżycia przynosi sięganie po historie zawarte w książkach i nasza własna wyobraźnia, która właśnie podczas czytania uruchamia się najmocniej i … nigdy się nie kończy! Legendy przywołane w spektaklu przedstawione są na nowo, w zabawnej, atrakcyjnej dla Małego Widza formie.
18 września piątek 20:00 PIOSENKI O MIŁOŚCI - SZYMON PEJSKI | koncert
Szymon Pejski to niezwykle utalentowany pochodzący z Łodzi wokalista, multiinstrumentalista, oraz autor tekstów. Po wielu występach na festiwalach oraz współpracy przy ścieżkach dźwiękowych do filmów nadeszła chwila na w pełni solowy album artysty. Szymon z powodzeniem występuje również w kraju i za granicą w projekcie Jacka Moore’a - Gary Moore Tribute Band.
Płyta będzie niesamowitą kompilacją piosenek z pogranicza rocka i popu w bardzo nastrojowym subtelnym wydaniu, choć nie zabraknie tez utworów z pazurem. Premiera płyty 11 września 2020 r.
Muzyka Szymon Pejski/ Łukasz Gorczyca
Słowa Szymon Pejski
Produkcja Muzyczna Szymon Pejski/Łukasz Gorczyca
Muzycy Szymon Pejski -Voc, Ac. Guitar, Keybord, Drums, Łukasz Gorczyca – Bass
24 września czwartek 18:00 CALINECZKA | spektakl dla dzieci
Spektakl na fortepian i marionetkę na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena
Utrzymana w baśniowej konwencji wzruszająca opowieść prostej kobiety i małej dziewczynki: dwóch bohaterek patrzących na świat różnymi oczyma. Dźwięki płynące z fortepianu w niepojęty sposób łączą te dwie postaci. Ten artystyczny eksperyment ma na celu przybliżyć wciąż aktualną twórczość Andersena. Wydobywa z niej refleksję nad niejednoznacznością otaczającego nas świata, w którym przegląda się nasza rzeczywistość. Muzyka, taniec, śpiew, rytm, słowo i improwizacja, a przy tym mnóstwo postaci – bohaterów baśni Andersena – to wszystko w jednym spektaklu. Z Elffami i ze swoimi bliskimi wyruszycie w magiczną podróż ku lepszemu poznaniu siebie.
Scenariusz, reżyseria, animacja marionetek Anna Polarusz
muzyka, wykonanie fortepianowe Patryk Huńkowski
30 września środa 20:00 RETRO MIŁOŚĆ | spektakl
Muzyczny spektakl o miłości, w dużej części komediowy, z piosenkami dwudziestolecia międzywojennego.
Obsada:
Dagny Cipora aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Adrian Gawlik aktor Teatru Kameralnego w Bydgoszczy
Joanna Jucha aktorka współpracująca z Teatrem Syrena
Aranżacja i akompaniament Oleg Sznicar Teatr Variete w Krakowie
Kostiumy Alicja Margolin